| INVENTORY ID | 11790400000 |
| TITLE | 175 HP, 1200 RPM, 3/60/440 VOLT, INVERTER DUTY TABLE MOTOR |
| HORSEPOWER | 175 |
| SPEED | 1200 |
| VOLTAGE | 3/60/440 |
| FRAME | 449TS |
| ENCLOSURE | TENV |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 3/4" |