![]()
| INVENTORY ID | 11790100000 |
| TITLE | 100 HP, 1775 RPM, 230V, GENERAL ELECTRIC, 405T INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED NAMEPLATE | 1775 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1800 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 405T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | K |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 118 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | DR16233 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5K405BL230 |
| WEIGHT | 650 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 9 1/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 3/8" |