![]()
| INVENTORY ID | 11790000000 |
| TITLE | 100 HP, 1180 RPM, 460 V WEG, 405TS, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED NAMEPLATE | 1780 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1800 |
| VOLTAGE | 460 |
| VOLTAGE 2 | 230 |
| MANUFACTURER | WEG |
| FRAME | 405TS |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| WEIGHT | 1,126 |
| DUTY | CONT |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4" |