![]()
| INVENTORY ID | 11789900000 |
| TITLE | 200 HP, 1785 RPM, 460V, RELIANCE, 447T, INDUCTION AC MOTOR - $6,495 ELECTRICALLY OK |
| HORSEPOWER | 200 |
| SPEED NAMEPLATE | 1785 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1800 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 447T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | P |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 218 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 19MN445171-G004EB |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | P44G517E |
| WEIGHT | 2,115 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11 3/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 3/8" |