![]()
| INVENTORY ID | 11789800000 |
| TITLE | 100 HP, 1180 RPM, 230V, GENERAL ELECTRIC, 4445T INDUCTION AC MOTOR - $4,500 ELECTRICALLY OK |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED NAMEPLATE | 1180 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1200 |
| VOLTAGE | 230 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 444T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | C |
| CODE | G |
| TYPE | KG |
| INSULATION CLASS | B |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 232/116 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | GC352054 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5K444BK305 |
| WEIGHT | 1,560 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 3/8" |