![]()
| INVENTORY ID | 11776000000 |
| TITLE | 15 HP, 1155 RPM, 230/460V, 365TX, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 15 |
| SPEED | 1155 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 230 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| TYPE | TH |
| FRAME | 365TX |
| SHAFT HEIGHT | 9 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 80C18168 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 7 1/2' |
| OVERALL LENGTH | 43 1/4" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14 1/4" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 12" |