| INVENTORY ID | 11773700000 |
| TITLE | 25 HP, 1770 RPM, 230/460V, WESTINGHOUSE 280TPY AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH HOLLOW SHAFT |
| HP | 25 |
| RPM | 1770 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| VOLTAGE 1 | 230 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 280TPY |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | HOLLOW |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | TBFC |
| UPPER BEARINGS | 55BT03M |
| LOWER BEARINGS | 55BC03JPP3 |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 64/32 |
| SERIAL/ID NUMBER | 8204 |
| MODEL/STYLE NUMBER | 680B277G65 |
| WEIGHT | 435 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 12" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 9 1/4" |
| DIAMETER OF HOLE | 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1/2" |