| INVENTORY ID | 11773600000 |
| TITLE | 15 HP, 1750 RPM, 230/460 VOLT, US ELECTRIC, 284UPH AC VERTICAL PUMP MOTOR, WITH SOLID SHAFT WITH RATCHET |
| HP | 15 |
| RPM | 1750 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| VOLTAGE 1 | 230 |
| MANUFACTURER | USELECTRIC |
| FRAME | 284UPH |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | SOLID WITH RATCHET |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | JU |
| UPPER BEARINGS | 55BT03T |
| LOWER BEARINGS | 55BC0TX3 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 37.4/18.7 |
| SERIAL/ID NUMBER | RO1T3150447R-1 |
| WEIGHT | 475 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 16 3/8" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 15" |
| DIAMETER OF HOLE | 5/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 24 3/4" |