| INVENTORY ID | 11773500000 |
| TITLE | 40 HP, 1175 RPM, 230/460V , US ELECTRIC, 324TP, AC VERTICAL PUMP MOTOR, WITH HOLLOW SHAFT WITH RATCHET |
| HP | 40 |
| RPM | 1775 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| VOLTAGE 1 | 230 |
| MANUFACTURER | USELECTRIC |
| FRAME | 324TP |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | HOLLOW WITH RATCHET |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | TU |
| UPPER BEARINGS | 6212-JC3 |
| LOWER BEARINGS | 7312-B-T |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 97.8/48.9 |
| SERIAL/ID NUMBER | RZ04-Z0890622GT |
| WEIGHT | 640 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 13 1/2" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 9 1/8" |
| DIAMETER OF HOLE | 3/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 1/2" |