| INVENTORY ID | 11773100000 |
| TITLE | 150 HP, 1775 RPM, 440V, WESTINGHOUSE 507-P, AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH HOLLOW SHAFT |
| HP | 150 |
| RPM | 1775 |
| VOLTAGE 1 | 440 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 507-P |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT TYPE | HOLLOW |
| DESIGN | B |
| CODE | F |
| TYPE | CSP |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 170 |
| SERIAL/ID NUMBER | 1-51V918 |
| MODEL/STYLE NUMBER | 1734217 |
| WEIGHT | 1,910 |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 24" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 22" |
| DIAMETER OF HOLE | 1 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/4" |