![]()
| INVENTORY ID | 11772700000 |
| TITLE | 400 HP, 640/1300 RPM, 250V, WESTINGHOUSE, FBK846ASY, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 400 |
| SPEED | 640 |
| SPEED 2 | 1300 |
| VOLTAGE | 250 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 846ASY |
| TYPE | FBK |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 950 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 34.10.6 |
| FIELD RESISTANCE | .69 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 50 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 15-66 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 19B4310 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| WEIGHT | 10,560 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 4 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8" |
| SHAFT HEIGHT | 21 1/4" |
| SHAFT LENGTH | 69" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 36 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 45" |