![]()
| INVENTORY ID | 11771400000 |
| TITLE | PMDT734, 3 HP, 750 RPM, 240V, GENERAL ELECTRIC, PERMANENT MAGNET, DC TABLE MOTOR |
| HORSEPOWER | 3 |
| SPEED | 750 |
| TYPE | PMDT |
| FRAME | 734 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| WINDING | PERMANENT MAGNET |
| ENCLOSURE | TENV-WP |
| SHAFT EXTENSION | SESS |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5MDY734P6 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | TL-7-274-TL |
| AMPS | 11.2 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| INSUL CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 465 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4" |
| SHAFT HEIGHT | 6 1/2" |
| SHAFT LENGTH | 26" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 11" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 9 3/4" |