![]()
| INVENTORY ID | 11770800000 |
| TITLE | QTY (2) - MCT614, 24 HP, 108 RPM, 230V, WESTINGHOUSE, SHUNT, DC TABLE MOTOR |
| HORSEPOWER | 24 |
| SPEED | 108 |
| TYPE | MCT |
| FRAME | 614 |
| VOLTAGE | 130 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT EXTENSION | SETS |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 17NS470 |
| AMPS | 85 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| WEIGHT | 4,225 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 4 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/8" |
| SHAFT HEIGHT | 14 3/4" |
| SHAFT LENGTH | 60 3/4" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 25 |
| LENGTH BETWEEN FEET | 32 |