![]()
| INVENTORY ID | 11768900000 |
| TITLE | 400 HP, 885 RPM, 4160V, US ELECTRIC, 5812S, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 400 |
| SPEED NAMEPLATE | 885 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 900 |
| VOLTAGE | 4,160 |
| MANUFACTURER | USELECTRICAL |
| FRAME | 5812S |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| CODE | F |
| TYPE | JT |
| INSULATION CLASS | B |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 55 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 87-05108 |
| WEIGHT | 6,250 |
| TEMPERATURE RISE | 90 |
| CAST IRON FRAME | NO |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 14 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/4" |