| INVENTORY ID | 11768400000 |
| TITLE | MCT616, 17 HP, 195 RPM, 230 VOLT, WESTINGHOUSE, SHUNT, DC TABLE MOTOR |
| HORSEPOWER | 17 |
| SPEED | 195 |
| TYPE | MCT |
| FRAME | 616 |
| VOLTAGE | 230 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| WINDING | SHUNT |
| FIELD VOLTAGE | 230 |
| ENCLOSURE | TEFV |
| FIELD OHMS | 17.4 |
| SHAFT EXTENSION | DETS |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 19-N-7402 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1S-59 |
| AMPS | 280 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| WEIGHT | 6,080 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 4 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 4 5/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |
| SHAFT HEIGHT | 16" |
| SHAFT LENGTH | 67 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 27" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 35" |