![]()
| INVENTORY ID | 11765100000 |
| TITLE | 125 HP, 850/1800 RPM, 240V, GENERAL ELECTRIC, CD515E, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 125 |
| SPEED | 850 |
| SPEED 2 | 1800 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 515E |
| TYPE | CD |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | SP-SV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 425 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 5.68/1.83 |
| FIELD RESISTANCE | 25 DEGREE C, 30.6 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 60 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 5CD585E58AC |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 1.15 |
| WEIGHT | 3,000 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | TACK ON THIS END |
| SHAFT HEIGHT | 15" |
| SHAFT LENGTH | 53" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 23" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 20 1/2" |