![]()
| INVENTORY ID | 11764600000 |
| TITLE | 1850/2466 KVA, 13,800V PRI, 454Y/262V SEC, GENERAL ELECTRIC, RECTIFIER TRANSFORMER - $16,225.00 |
| RATING | 1850 |
| PRIMARY VOLTAGE | 13,800 |
| SECONDARY VOLTAGE | 454Y/262 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| TAPS ABOVE AND BELOW | 2 ABOVE, 2 BELOW |
| TAPS VOLTAGES | 14490-14150-13800-13460-13110 |
| IMPEDANCE | 13.31 |
| TYPE | DRY |
| WEIGHT | 8,800 |
| CLASS | AA |
| SERIAL NUMBER | P-962701B |
| TEMPERATURE RISE | 150 |
| DEPTH | 50" |
| WIDTH | 87" |
| HEIGHT | 90" |
| LOAD BREAK SWITCH | NO |