![]()
| INVENTORY ID | 11758900000 |
| TITLE | 60 HP, 650/1750 RPM, 240V, GENERAL ELECTRIC, 956AY, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 60 |
| SPEED | 650 |
| SPEED 2 | 1750 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 956AY |
| TYPE | CY |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 205 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | SLEAVE |
| FIELD VOLTAGE | 120 |
| FIELD AMPERAGE | 6/1.86 |
| FIELD RESISTANCE | 15.5 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | KK-1-1623-KK |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CY956E3 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | E |
| WEIGHT | 4,000 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 11 1/2" |
| SHAFT LENGTH | 57 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 23" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 31" |