![]()
| INVENTORY ID | 11758500000 |
| TITLE | 30 HP, 300/1500 RPM, 240V, GENERAL ELECTRIC 958, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 30 |
| SPEED | 300 |
| SPEED 2 | 1500 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 958 |
| TYPE | CY |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPEG |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 105 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 4.95/0.88 |
| FIELD RESISTANCE | 35 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | FN-284 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CY958E3 |
| INSULATION CLASS | B |
| WEIGHT | 2,950 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 1/4' |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 14" |
| SHAFT LENGTH | 54 3/4" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 3,000 |