![]()
| INVENTORY ID | 11757300000 |
| TITLE | QTY (4) - MDT810AA, 6.5/10 HP, 135/210 RPM, 230/343V, GENERAL ELECTRIC, SHUNT TABLE MOTOR |
| HORSEPOWER | 6.5 |
| SPEED | 135 |
| TYPE | MDT |
| FRAME | 810AA |
| VOLTAGE | 230 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| WINDING | SHUNT |
| FIELD VOLTAGE | 230 |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT EXTENSION | SETS |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5MD100D390005SA |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | ZD-1-345-2D |
| AMPS | 24.5 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| WEIGHT | 2,460 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 3/8" |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/4" |
| SHAFT LENGTH | 50 1/4" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 20 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 26" |