![]()
| INVENTORY ID | 11750400000 |
| TITLE | QTY (6) - MDT814, 13/22 HP, 125/210 RPM,230V, GENERAL ELECTRIC, SHUNT, DC TABLE MOTOR |
| HORSEPOWER | 13 |
| SPEED | 125 |
| TYPE | MDT |
| FRAME | 814 |
| VOLTAGE | 230 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT EXTENSION | SETS |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | J005143 |
| AMPS | 47 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 4 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/8" |
| SHAFT HEIGHT | 14 3/4" |
| SHAFT LENGTH | 60 3/4" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 25" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 32" |