![]()
| INVENTORY ID | 11746100000 |
| TITLE | 2408A, P&H, DOUBLE SHAFT, EDDY CURRENT MAGNATORQUE BRAKE |
| SIZE OR MODEL | 2408A |
| MANUFACTURER | P&H |
| SHAFT TYPE | DOUBLE |
| SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| OHMS | 3.5 |
| LIST OR SERIAL NUMBER | 03854-12 |
| VOLTAGE | 100 |
| AMPS | 24.2 |
| WITH ALTERNATOR | YES |
| DIAMETER OPP DRIVE | 3 3/8" |
| LENGTH OPP DRIVE | 6 1/2" |