![]()
| INVENTORY ID | 11745900000 |
| TITLE | A655Y, WESTINGHOUSE, DOUBLE SHAFT, EDDY CURRENT MAGNATORQUE BRAKE |
| SIZE OR MODEL | A655Y |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| SHAFT TYPE | DOUBLE |
| SHAFT DIAMETER | 1 5/8" |
| SHAFT LENGTH | 3 1/2" |
| OHMS | 1.65 |
| LIST OR SERIAL NUMBER | F091B |
| AMPS | 129 |
| WITH ALTERNATOR | YES |
| DIAMETER OPP DRIVE | 1 5/8" |
| LENGTH OPP DRIVE | 3 1/2" |