![]()
| INVENTORY ID | 11739200000 |
| TITLE | 40 HP, 1180 RPM, 230V, LINCOLN, 364T, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED NAMEPLATE | 1180 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1200 |
| VOLTAGE | 230 |
| MANUFACTURER | LINCOLN |
| FRAME | 364T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | E |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 114/57 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | U3970842664 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | (TF) 5029 |
| WEIGHT | 660 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 65 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 8 3/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 3/4" |