| INVENTORY ID | 11738400000 |
| TITLE | 5 HP, 17850 RPM, 240 VOLT, POWERTRON, 2110AT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 5 |
| SPEED | 1750 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | POWERTRON |
| FRAME | 2110AT |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 17.2 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | .84 |
| FIELD RESISTANCE | 204 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 60 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 4-17335-1-EH001 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 2110A440000 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | A |
| WEIGHT | 240 |
| LEADS FACING DRIVE END (RIGHT , LEFT, TOP) | LEFT |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3" |
| SHAFT HEIGHT | 5 1/4" |
| SHAFT LENGTH | 27" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 8 1/4" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 12 1/4" |