![]()
| INVENTORY ID | 11738200000 |
| TITLE | 40 HP, 1175 RPM, 460V, MARATHON ELECTRIC, 324T, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED NAMEPLATE | 1175 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1800 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | MARATHON |
| FRAME | 324T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | TFS |
| INSULATION CLASS | F3 |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 46 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 4VF324TFS6526AP |
| WEIGHT | 650 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |