![]()
| INVENTORY ID | 11737600000 |
| TITLE | 40 HP, 1150 RPM, 460V, GENERAL ELECTRIC, 326TX, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED | 1150 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| TYPE | MR |
| FRAME | 326TX |
| SHAFT HEIGHT | 8 |
| SHAFT EXTENSION | DESS |
| ENCLOSURE | TENV |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5KR326HL310 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 30 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| WEIGHT | 560 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 1 11/16" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| OVERALL LENGTH | 38 3/4" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 9" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 12 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 12" |