![]()
| INVENTORY ID | 11735600000 |
| TITLE | 5 HP, 1150/2000 RPM, 500V, JOLET CD258ATY, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 5 |
| SPEED | 1,150 |
| SPEED 2 | 2,000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | JOLIETT ELECTRIC |
| FRAME | 258ATY |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 9 |
| DUTY | 60 |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240/120 |
| FIELD AMPERAGE | .82/.37 |
| FIELD RESISTANCE | 211 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | P-J-8-600-PJ |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD163FA013A800 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 360 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 3/8" |
| SHAFT HEIGHT | 6 1/4" |
| MOTOR LENGTH | 27" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 9 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 12 1/2" |