![]()
| INVENTORY ID | 11735200000 |
| TITLE | 40 HP, 1170 RPM, 460 VOLT, HEW 405X, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED | 1170 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 505X |
| SHAFT HEIGHT | 9 |
| ROTOR AMPS | 59.00 |
| ROTOR VOLTS | 313 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 46.8 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 1914-79-A-379 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 120 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| WEIGHT | 1,140 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 3/4" - 2 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 6" |
| OVERALL LENGTH | 45" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 6 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 15" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 13 1/2" |