![]()
| INVENTORY ID | 11735100000 |
| TITLE | 10 HP, 1140 RPM, 430 VOLT, HEW 324X, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 10 |
| SPEED | 1140 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 230 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 324X |
| SHAFT HEIGHT | 8 |
| ROTOR AMPS | 24.70 |
| ROTOR VOLTS | 202 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TEFC |
| STATOR AMPS | 26.2/13.10 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 324M-1008-A |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | I472-86-787 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 120 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| WEIGHT | 480 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" - 1 5/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 6 1/4" |
| OVERALL LENGTH | 34 1/2" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 5 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 12 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 10 1/2" |