![]()
| INVENTORY ID | 11735000000 |
| TITLE | 7.5 HP 1115 RPM, 230 VOLT, HEW 256, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 7.5 |
| SPEED | 1115 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 230 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 256 |
| SHAFT HEIGHT | 6 |
| ROTOR AMPS | 24.2 |
| ROTOR VOLTS | 159 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 26/13 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 2127-74-E974 |
| PHASE | 30 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| WEIGHT | 300 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 1/2" - 1 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 1 1/2" - 1 1/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 4 1/4" |
| OVERALL LENGTH | 28 1/4" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 6" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 9 3/4" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 10" |