![]()
| INVENTORY ID | 11734800000 |
| TITLE | 10 HP, 1140 RPM, 460 VOLT, HEW 324X, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 10 |
| SPEED | 1140 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 324X |
| SHAFT HEIGHT | 7.5 |
| ROTOR AMPS | 24.70 |
| ROTOR VOLTS | 202 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TEFC |
| STATOR AMPS | 3.10 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 324M1135-482 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 3218-91-E |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 120 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| WEIGHT | 480 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 7/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" - 1 5/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 6" |
| OVERALL LENGTH | 34" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 5 1/4" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 12 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 10 1/2" |