![]()
| INVENTORY ID | 11730400000 |
| TITLE | 7.5 HP 1150/2000 RPM, 500V, RELIANCE, SC2512ATZ, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 7.5 |
| SPEED | 1,150 |
| SPEED 2 | 2,000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 2512ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 13.00 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 1.01/.55 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 01KXK09914-TS |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 520 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | HS SET UP FOR TACK |
| SHAFT HEIGHT | 6 1/4" |
| MOTOR LENGTH | 39 1/2" INCLUDES TACK SHAFT |
| WIDTH BETWEEN FEET | 9 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 18 1/2" |