![]()
| INVENTORY ID | 11730100000 |
| TITLE | 15 HP, 1150/2000 RPM, 500V, RELIANCE, LC2812ATZ, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 15 |
| SPEED | 1,150 |
| SPEED 2 | 2,000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 2812ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 25 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 1.92/1.02 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 50 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1KA856612-UP |
| SERVICE FACTOR | 1.25 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 860 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 7/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 4 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 7 1/8" |
| MOTOR LENGTH | 49 1/8" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 12" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 24 1/2" |