![]()
| INVENTORY ID | 11730000000 |
| TITLE | 50 HP, 1150/2000 RPM, 500V, RELIANCE, LC3212ATZ, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 50 |
| SPEED | 1,150 |
| SPEED 2 | 2,000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 3212ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 98 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 60 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 32KC848104-V5 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 1,240 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 1/4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 8 1/8" |
| MOTOR LENGTH | 47" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 12 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 27" |