![]()
| INVENTORY ID | 11729800000 |
| TITLE | 200 HP, 3565 RPM, 460V, RELIANCE, 445TS, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 200 |
| SPEED NAMEPLATE | 3,565 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 3600 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 445TS |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | P |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 213 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | P44G5634BG2SS |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | CONT |
| WEIGHT | 1,820 |
| DUTY | YES |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | RIGHT |
| SHAFT HEIGHT | 11 1/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 1/2" |