![]()
| INVENTORY ID | 11729300000 |
| TITLE | 500 HP, 890 RPM, 2300V, RELIANCE, 6811S, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 500 |
| SPEED NAMEPLATE | 890 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 900 |
| VOLTAGE | 2,300 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 6811S |
| ENCLOSURE | WP-11 |
| SHAFT | SESS |
| INSULATION CLASS | B |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.20 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1X334137A1-OD |
| WEIGHT | 9,880 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 19" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/4" |