![]()
| INVENTORY ID | 11728000000 |
| TITLE | 3 HP, 1050 RPM, 240V, GENERAL ELECTRIC, CD218AY, SERIES, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 3 |
| SPEED | 1050 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 218AY |
| TYPE | CD |
| WINDING | SERIES |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 12.3 |
| DUTY | 30 |
| BEARINGS | A/F |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | KF-1-564 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD218E104 |
| INSULATION CLASS | B |
| WEIGHT | 180 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 13/16" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 2 3/8" |
| SHAFT HEIGHT | 5 1/4" |
| SHAFT LENGTH | 25 1/4" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 8 3/4" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 10" |