![]()
| INVENTORY ID | 11725800000 |
| TITLE | 20 HP, ALLEN BRADLEY, 368AT, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 20 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 2300 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | ALLEN BRADLEY |
| FRAME | 368AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 32.3 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 / 150 |
| FIELD AMPERAGE | 1.50 / .70 |
| FIELD RESISTANCE | 145 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 50 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | XE-1-359XE |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD194MA839A800 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 1,000 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 8 3/4" |
| MOTOR LENGTH | 38 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 18" |