![]()
| INVENTORY ID | 11725600000 |
| TITLE | 500 HP, 1785 RPM, 2300/4160V, WESTINGHOUSE, 5808B INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 500 |
| SPEED NAMEPLATE | 1785 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1800 |
| VOLTAGE | 2300 |
| VOLTAGE 2 | 4160 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 5808B |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | AEHG - TKUW3 |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | 6322/6326 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 108/59.7 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | HQAD57007-1 |
| WEIGHT | 5,830 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | LEADS FACING TOP |
| SHAFT HEIGHT | 16" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 12 1/2" |