![]()
| INVENTORY ID | 11725200000 |
| TITLE | 300 HP, 1785 RPM, 2300V, GENERAL ELECTRIC, 449TS INDUCTION AC MOTOR - $4,950 ELECTRICALLY OK |
| HORSEPOWER | 300 |
| SPEED NAMEPLATE | 1785 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1800 |
| VOLTAGE | 2300 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 449TS |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | A |
| CODE | H |
| TYPE | K |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.3 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 66.2 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | SD22561-B/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5K449SS292HBRAX |
| WEIGHT | 2,400 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5" |