![]()
| INVENTORY ID | 11713300000 |
| TITLE | 375 HP, 1150/1380 RPM, 500V, RELIANCE, B509ATZ , STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 375 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 1380 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 509ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | DPG-FV |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 594 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/E |
| FIELD VOLTAGE | 300 (F1 F2) |
| FIELD AMPERAGE | 9.92 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | DCQ101F9-T1-UT |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 4,280 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3 1/2" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 7 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 12 3/4" |
| MOTOR LENGTH | 66" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 20 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 28" |