![]()
| INVENTORY ID | 11711800000 |
| TITLE | 100 HP, 650/1600 RPM 240V, RELIANCE, B4010ATZ, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED | 650 |
| SPEED 2 | 1600 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 4010ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | FORCED VENT |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 347 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 11.01 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 3KA797959 |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 2,180 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |
| SHAFT HEIGHT | 9 1/2" |
| SHAFT LENGTH | 50" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 25" |