![]()
| INVENTORY ID | 11711500000 |
| TITLE | 40 TON, 6 SHEAVE, DRAFTO, ROTATING, CRANE DC HOOK BLOCK, HOIST BLOCK (R) |
| CAPACITY | 40 |
| NUMBER OF SHEAVES | 6 |
| CABLE SIZE | 7/8" |
| SHEAVE DIAMETER | 21 3/4" |
| THROAT OPENING | 6 3/4" |
| MANUFACTURER | DRAFTO |
| WEIGHT | 6140 |
| ADDITIONAL COMMENTS | DC |
| CONDITION OF EQUIPMENT | GOOD |