![]()
| INVENTORY ID | 11711000000 |
| TITLE | 150 HP, 1785 RPM, 460V, RELIANCE, 445LPZ AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH SOLID SHAFT |
| HP | 150 |
| RPM | 1785 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 445LPZ |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | SOLID |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | P |
| UPPER BEARINGS | BA2B459314 |
| LOWER BEARINGS | 65BC035P30X |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 170 |
| SERIAL/ID NUMBER | 7254904-001 |
| WEIGHT | 1,678 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 16 1/2" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 15" |
| DIAMETER OF HOLE | 11/16" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4" |