![]()
| INVENTORY ID | 11706600000 |
| TITLE | 2500/3500 KVA, 6900V PRI, 480V SEC, ABB, OUTDOOR TRANSFORMER, USED POWER TRANSFORMER |
| RATING | 2500 |
| PRIMARY VOLTAGE | 6900 |
| SECONDARY VOLTAGE | 480 |
| MANUFACTURER | ABB |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AGE | 1991 |
| TAPS ABOVE AND BELOW | 5 ABOVE / 1 BELOW 480 |
| TAPS VOLTAGES | 7417/7245/7073/6900/6728 |
| IMPEDANCE | 5.25 |
| TYPE | FLUID - SILICONE |
| WEIGHT | 13,811 |
| CLASS | OA/FA |
| SERIAL NUMBER | PFL2384-0102 |
| TEMPERATURE RISE | 55 |
| DEPTH | 120" |
| WIDTH | 96" |
| HEIGHT | 96" |
| LOAD BREAK SWITCH | NO |