![]()
| INVENTORY ID | 11703100000 |
| TITLE | 25 HP 1150/1380 RPM 500V, RELIANCE, MC3212ATZ STAB SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 25 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 1380 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 3212ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | TEAO |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 42 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 1.83/1.52 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 50 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 3KA847805-PQ |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 960 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 9/16" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 3/16" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 4 1/4" |
| SHAFT HEIGHT | 8" |
| MOTOR LENGTH | 44 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 12" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 23 1/4" |