![]()
| INVENTORY ID | 11702900000 |
| TITLE | QTY (3) 100 HP, 300/1250 RPM 500V, RELIANCE, B5010ATZ STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED | 300 |
| SPEED 2 | 1250 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 5010ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | DPGFV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 165 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 11.1/1.52/1.17 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | DCQ00949-T1-UL |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 4,480 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 13 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 63" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 20" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 32" |