![]()
| INVENTORY ID | 11701700000 |
| TITLE | 75 HP, 850/1300 RPM, 500V, RELIANCE, B0507ATZ, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 75 |
| SPEED | 850 |
| SPEED 2 | 1300 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 507ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | TEAO |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 121 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 F1 F2 |
| FIELD AMPERAGE | 1.45/.806 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 50 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | DC031443-T1-TB |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 3,390 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 52" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 20" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 22" |