![]()
| INVENTORY ID | 11701200000 |
| TITLE | QTY (2) 75 HP, 1150/1380 RPM, 500V, RELIANCE, R506ATZ, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 75 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 1380 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 506ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | TEAO |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 121 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 (F1-F2) |
| FIELD AMPERAGE | 2.62 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 50 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | DCQ09992-T1- ST |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 2,940 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3 5/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 7 3/8" |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 58" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 20 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 20" |